Burunduk páskovaný - domácí mazlíček

Chov, prodej, množení a zajímavosti Burunduka páskovaného

www.domaci-mazlicci.cz

Zákaz chovu Burunduka páskovaného

zakaz chovuburunduka paskovaneho
Srp.15, 2016 | Burunduk páskovaný

Burunduk páskovaný byl zařazen do seznamu invazivních nepůvodních druhů (dále jen IND) a hrozí jeho zákaz chovu. IND jsou druhy, které představují ohrožení biologické rozmanitosti v Evropě.

Nařízení bylo přijato 13. července 2016 a hned druhý den se objevilo v Úředním věstníku Evropské unie. V samotném nařízení se pak uvádí, že vstupuje v platnost 20 dní po zveřejnění ve věstníku. Aby ale platilo i u nás, bude ho muset Česká republika nejdřív zavést do své legislativy. Podle ministerstva životního prostředí to může trvat i několik měsíců.

Od 3. Srpna. 2016 například platí, že do žádné členské země EU se nesmí dovážet druhy uvedené na seznamu. Kontrolu budou mít na starosti příslušné veterinární správy, které mohou dovozce pokutovat. Například pražská veterinární správa zahájí kontroly všech dovážených zvířat a rostlin na Letišti Václava Havla.

Nařízení stanovuje, že žijící zvířata mohou být držena do konce svého života, přičemž by se mělo zamezit jejich dalšímu rozmnožování a úniku do přírody. Zamezit dalšímu rozmnožování jde mnoha různými způsoby, ať už oddělením chovných skupin na samce a samice, nebo antikoncepcí. Těch možností je celá řada, zmínil vedoucí oddělní druhové ochrany ministerstva životního prostředí.

Zatím budou zavedeny celní kontroly dovozu invazivních zvířat včetně Burunduka páskovaného.  Schválení novely zákona, v České republice, ještě chvíli potrvá (předpoklad v roce 2018).

Zdroje:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/unie-zakaze-dovoz-temer-ctyriceti-druhu-zvirat-na-cerne-listne-je-nosal-nutrie-i-zelva–1637157

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX%3A32016R1141&from=EN

http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2016_svs-bude-kontrolovat.html

Na tomto webu se ukládají data při procházení obsahu. Tyto údaje slouží například k analýze návštěvnosti webu a využívání formulářů. Tyto data ukládáme v souladu s Evropským obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Pokud se rozhodnete zrušit další ukládání informací, tak stačí kliknout na tlačítko odmítnout, web si tuto volbu zapamatuje po dobu jednoho roku. Souhlasit, Odmítnout
706